BÁZISUGRÁS - EGY ŐRÜLETESEN EXTRÉM SPORT
A bázisugrás a definíció szerint a következő: az ejtőernyős épületről, hídról, magas kiálló szikláról ugrik le. Ennél extémebb sportot keveset tudunk elképzelni, hiszen nem elég, hogy valaki magasról veti a semmibe magát, de még pontosak is kell zuhannia, hogy pontosan érkezzen...
Az első bázisugrást 1978-ban hajtotta végre néhány merész sportoló, akik a 915 méter magas El Capitan szikláról ugrottak, majd néhány vakmerő fiatal tévétornyokról, toronyházakról, hidakról ugrott. A bázisugrás szélsőségesen kockázatos sportág, kiterjedt tapasztalatot és hatalmas bátorságot követel, veszélyessége miatt a legtöbb országban törvény tiltja. Angol elnevezése a B.A.S.E. B=Building (épület), A=Antenna (antenna), S=span(híd), E=Earth (föld-szikla). A bázisugrás alacsony magasságból (az ejtőernyőzés minimális 800méteres magasságához képest) és fix objektumokról vagy természeti képződményről végrehajtott ugrás, ami során speciális, az ejtőernyőkhöz hasonló, de nyílási és hajtogatási tulajdonságait tekintve eltérő, bázisugró ernyőket használnak az ugrók.
Jelenleg Magyarországon és többnyire mindenhol a világon maga a bázisugrás NEM illegális, semmilyen törvény nem tiltja. Hazánkban például az ide vonatkozó légügyi törvények szerint a bázisugrás nem tekinthető ejtőernyős ugrásnak, tehát nem vonatkoznak rá annak szabályai, ezért nem is ütközik semmilyen törvénybe.
(Forrás:xsports.hu,mbse.hu,wikipedia.org/Fotó:redbull.com)